Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z Sesji Nr LVI z dnia 24.11.2005 r.


Protokół z przebiegu LVI sesji Rady Miejskiej w Dębnie z dnia 24.listopada 2005 roku.

Sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się o godz. 11.00 w sali posiedzeń UMiG .

Na wstępie Przewodnicząca RM Helena Sługocka otworzyła obrady i przywitała wszystkich obecnych na sali posiedzeń.

Informuję, że na sali posiedzeń obecni są: Burmistrz MiG Z-ca Burmistrza MiG, Skarbnik Gminy, Sekretarz Gminy, Komendant SM, Kierownik RI.

Stwierdzam, że na stan 21 radnych Rady Miejskiej obecnych jest 21 co stanowi 100% stanu ogólnego Rady.

Wobec czego Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Porządek sesji Rady Miejskiej jest następujący:

  1. Sprawy regulaminowe:

a/ otwarcie sesji RM,

b/ stwierdzenie kworum,

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a/ zmiany Wieloletniego Programu Inwestycyjnego na lata 2005-2009.

3. Sprawy różne.

4. Zamknięcie sesji RM.

Czy są uwagi do porządku obrad?

Uwag nie było.

=========================================

PKT 2 a - uchwała w sprawie zamiany WPI na lata 2005-2009

Przewodnicząca RM - proszę o wnioski z posiedzenia wspólnych komisji RM.

Proszę o wnioski komisji.

Radny K. Witkowski - Komisja przyjęła projekt uchwały. Wniosek o wystąpienie przez Burmistrza do starostwa o przekazanie budynku przychodni dla gminy.

Czy są uwagi do projektu uchwały?

Radny J. Baranowicz - jestem za modernizacją ocieplającą budynki oświatowe. Włączone tu są budynki przychodni, które przez starostwo są użyczone dla gminy na czas użytkowania przez lekarzy. Moja wątpliwość to legalność lub prawidłowość wykorzystania środków gminnych. Te wątpliwości zgłaszałem miesiąc temu. To zadanie powinno być przeprowadzony w dwóch wnioskach na budynki oświatowe i osobno na przychodnie w porozumieniu ze starostwem. Tą wątpliwości chciałbym do protokołu zaznaczyć.

Burmistrz MiG - gmina jest właścicielem obiektów przychodni dopóki obiekty będą pełniły funkcję służby zdrowia. Powstaje dylemat aby lekarze się nie wyprowadzili z budynku. Jeśli budynek zaniedbamy to lekarze na pewno się z niego wyprowadzą. Wniosek składamy na obiekty oświatowe i przychodni łącznie do funduszu norweskiego i nie jest możliwe złożenie dwóch odrębnych wniosków ze względu na koszt, ponieważ minimalna kwota w tym funduszu jest 1.000.000 zł. Komisja Rady wnioskowała i te obiekty włączyłem razem do wniosku. Co do przychodni w Dębnie to nie mamy wątpliwości aby zaprzestała działać. Możemy mieć tylko pewne wątpliwości co do budynków na wsiach.

Radny M Wyszyński - jeżeli w programie norweskim zdobędziemy 85 % dołożymy 15 % i starostwo nie przychyli się to niech to wszystko idzie w kont. Niech będzie ten wydatek nasz 15 % ale budynek będzie zrobiony. Na szpital też dajemy środki chociaż budynek nie nasz. W tej chwili spółki płacą czynsz i starcza na działalność, jest problem zimą bo okna nie szczelne. Jeżeli zdobędziemy fundusze to chwała a jak nie to trudno.

Radny K Witkowski - uchwalaliśmy budżet w ubiegłym roku i były pytania co do wielkości pozyskanych środków z Unii. Teraz rysuje się szansa na pozyskanie środków i należy po nie sięgać. Uważam, że idziemy w dobrym kierunku.

Radny M Jacura - wniosek jest zasadny - modernizacja na 8 obiektach i nie należy patrzeć czy to jest obiekt gminny czy powiatowy.

Radny J. Głuszko - nikt nie pamięta o wnioskach na które mniej mieliśmy dać i nie daliśmy. Powiat nic nam nie daje a my dajemy. Będę głosował przeciwko. Nie zrobimy nigdy dobrze inwestycji jeśli przetargi wygrywa się po znajomości.

Radny B Ircha - mieszkańcy na końcu ul. Hołdowniczej domagają się od 1992 roku sieci wodnej . Mogielniki są zaniedbane. Żywotne sprawy ludzkie są lekceważone. Wystarczy zlikwidować maraton i załatwi się wiele ważnych inwestycji.

Burmistrz MiG - wniosek o wystąpienie do starostwa w sprawie odstąpienia zapisu w akcie notarialnym, że budynek przychodni musi być koniecznie wykorzystywany do celów służby zdrowia. Zaznaczam, że obiekty są nasze gminne.

Przewodnicząca RM - kto jest za wystąpieniem z wnioskiem do starostwa o przejęcie bezwarunkowym budynków przychodni?

Stan radnych na sali 21.

Głosowanie : za jednogłośnie.

Stwierdzam, że wniosek został przyjęty.

Kto jest za podjęciem uchwały w sprawie zmiany WPI na lata 2005-2009

Stan radnych 21

Głosowanie: za 16

2 przeciw

3 wstrzymujących się.

Stwierdzam, że Rada podjęła uchwałę nr LVI/327/2005. Załącznik nr 2

=======================================

PKT 3 Sprawy różne.

Radny J. Baranowicz - uważam, że w uzasadnieniu podjętej uchwały powinny być wymienione obiekty które zostaną ocieplone, ponieważ na podstawie tej uchwały można ocieplić wszystkie budynki i nie wiemy na co chcemy wydać 3.000.000 zł.

Burmistrz MiG - do protokołu - informowałem już jakie to obiekty, ale dla przypomnienia:

- SP nr 1 , Przedszkole nr 1, Gimnazjum w Dębnie , SP w Smolnicy i SP w Różańsku, Przychodnia w Dębnie, w Różańsku i Warnicy. Łącznie 8 obiektów.

Radny J. Baranowicz - odnośnie wyroku czy zapisana kwota jest z odsetkami.

Skarbnik Gminy - tak łącznie z odsetkami.

Radny B Ircha - wprowadzić zadanie końcówkę Hołdowniczej z 2007 na 2006. Wykonać kanalizację do państwa Łojków i Żłobickich na ul. Kosynierów. Również należy wykonać drogę do mogielnika i trafostacji.

Radny A. Brzozowski - jakość pracy na ul. Myśliborskiej chodzi o pobocze. Z tego co obserwuję powierzchnia utwardzona ale nie na całości.

Radny A. Dobropolski - czy nasze OPZZ po godz. 18 .00 pracują i z kim mają podpisane umowy. Informację proszę na następnej sesji.

Radny M Wyszyński - umowa jest podpisana z Nowogardem i Nowogard szpitalowi płaci za pacjentów przyjętych.

Burmistrz MiG - były przepychanki w POZ kto ma pełnić dyżury po południu i nocy. Ktoś musi za to zapłacić. Umowę podpisał szpital ze szpitalem w Nowogardzie na refundowanie kosztów przyjętych pacjentów z POZ.

Radny A. Brzozowski - co nas obchodzi kto w szpitalu się leczy niech nawet kubańczycy się leczą .

Radny A. Dobropolski - człowiek zadaje mi pytanie gdzie pacjent po godz. 18.00 ma się leczyć, bo słyszał, że ma jechać do Nowogardu. Dlatego zadałem tu pytanie.

Burmistrz MiG - wpłynęło pismo z Urzędu Marszałkowskiego w sprawie Biblioteki Pedagogicznej. W tej chwili należy podjąć decyzję czy składamy ofertę w jakim zakresie czy wycofujemy się w kwestii usytuowania u nas Biblioteki Pedagogicznej.

Kierownik OKiS - nie chodzi tylko o usytuowanie Biblioteki Pedagogicznej ale ma tam powstać małe centrum szkoleniowe dla nauczycieli. W ofercie z Urzędu Marszałkowskiego nie przedstawiono nam jaki jest udział kosztów Urzędu Marszałkowskiego a jedynie jakie wymagania musimy spełnić.

Burmistrz MiG - czy kontynuujemy ofertę i lokujemy środki na usytuowanie Biblioteki Pedagogicznej w budynku po sanepidzie łącznie z gimnazjum dla dorosłych - jaka jest decyzja Rady w tej sprawie. Do końca roku musi być rozwiązana sytuacja lokalizacji Bibliotek Pedagogicznych w województwie.

Radny J. Baranowicz - władze Barlinka i Myśliborza nie zgodzą się z tym aby Biblioteka Pedagogiczna była w Dębnie. Księgozbiór przenieś do Biblioteki Miejskiej i rozmawiać na finansowanie przez Urzad Marszałkowski etatu obsługi tego księgozbioru a obecny budynek biblioteki Pedagogicznej przeznaczyć na gimnazjum dla dorosłych . Najlepsze rozwiązanie bez większych kosztów. Jest to załatwienie kilku sprawa dla miasta.

Radny M Wyszyński - popieram pomysł pana Jana aby bibliotekę ulokować przy naszej miejskiej Bibliotece. Temat przegramy z powiatem i szkoda ponosić koszty.

Radny B Ircha - pomysł pana Jana jest właściwy.

Kierownik OKiS - Biblioteka Pedagogiczna musi funkcjonować osobno ponieważ jest to Biblioteka Marszałkowska. Chodzi aby utrzymać Bibliotekę Pedagogiczną bo Marszałek sfinansuje utrzymanie pomieszczeń, księgozbiór i etaty. Jeśli przegramy ofertę to chcąc mieć u siebie Bibliotekę poniesiemy wszystkie koszty utrzymania.

Radny M Wyszyński - należy logicznie sprawę przeanalizować bo my w powiecie nie mamy szans.

Burmistrz MiG - proszę o zajęcie stanowiska. Czy składamy ofertę pod sanepid czy przenosimy do naszej Biblioteki. W obiekcie obecnej Biblioteki Publicznej nie wyobrażam sobie dwóch dyrektorów. Aby kontynuować działalność Biblioteki Pedagogicznej muszą być spełnione pewne wymogi i w budynku sanepidu można to wykonać.

Radny M Wyszyński - chodzi o to abyśmy niepotrzebnych kosztów nie ponieśli bo decyzje w powiecie i województwie będą inne od tych jakie byśmy chcieli.

Radny S. Witkowski - co z gimnazjum dla dorosłych. Nie żyjmy samą biblioteką. Co z budynkiem sanepidu.

Radny J Baranowicz - 3 oddziały gimnazjum dla dorosłych można spokojnie umieścić również w obiektach szkolnych albo po Bibliotece Pedagogicznej a nie wydawać setki tysięcy złotych na remontowanie budynku sanepidu.

Radny A Brzozowski - dla potrzeb szkoły musi być wyjście awaryjne drugie a takiego nie ma budynek Biblioteki Pedagogicznej.

Radny J. Baranowicz - bardzo rzadko na raz uczą się 3 oddziały.

Kierownik OKiS - nie otrzymamy pozwolenia na usadowienie gimnazjum dla dorosłych w budynku po Bibliotece Pedagogicznej. W Gimnazjum Publicznym zajęcia trwają do godz. 16.00. Gimnazjum dla Dorosłych liczy 90 uczniów i stale przybywa.

Radny J Baranowicz - był u nas Komendant OHP , który nie patrzył na wydawanie gminnych pieniędzy, stwierdził, że oczekuje jedynie pomieszczeń w gminnych budynkach oświatowych.

Burmistrz MiG - dlaczego młodzież trafia do gimnazjum dla dorosłych, bo nie chcieli uczyć się w dziennym gimnazjum i teraz z powrotem umieścić ich w budynku gimnazjum publicznym. Nie jest to właściwe. Sensowne jest osobne pomieszczenia dla gimnazjum dla dorosłych tylko kwestia gdzie.

Radny M Wyszyński - budynek po Bibliotece Pedagogicznej jest właściwy do gimnazjum dla dorosłych i trzeba tylko koło tego się pokręcić aby uzyskać odpowiednie pozwolenia.

Radny R. Święcicki - upoważnić panią Kierownik OKiS o wystąpienie do Urzędu Marszałkowskiego o zmianę warunków zagospodarowania budynku po Bibliotece Pedagogicznej.

Radny Z Myszkowski - w naszych obiektach jest Liceum Społeczne i może tam temat rozpoznać na usadowienie gimnazjum dla dorosłych. Druga ewentualność to umieszczenie gimnazjum dla dorosłych w szkole średniej.

Radny D. Dudkiewicz - może funkcjonować gimnazjum w Budynku Stowarzyszenia Oświatowego ale dopiero po godz. 16.00

Burmistrz MiG - na obiekt po Bibliotece Pedagogicznej należy również przekazać odpowiednie środki na remont. W tym budynku nie ma drugiego wyjścia, które jest wymagane przy tego rodzaju funkcjach. Zajęcia dla tej młodzieży popołudniu nie mogą się odbywać bo młodzież jest przyjezdna i nie wróci do domów po południu bo nie ma autobusów.

Radny A. Brzozowski - dyskusja ma być przygotowana. Nad czym my dyskutujemy - bujamy w obłokach. Należy dać czas Burmistrzowi nad przygotowaniem tematu. Należało nam przygotować informację o wszystkich budynkach czy inne pomysły. Sesja nadzwyczajna z założenia jest sesją krótką a nie ciągnie się godzinami. Nie jest właściwe aby tak poważne tematy omawiać w sprawach różnych.

Burmistrz MiG - przyjmuję tą dygresję i zakończmy dyskusję. Złóżmy ofertę abyśmy nie mieli pretensji do siebie żeśmy nic w tym kierunku nie zrobili.

Radny M Jacura - należy wytypować komisję do określenia zasad typowania budynków do wykonania nowej elewacji frontowych. Aby określić konkretnie co podlega zwrotowi, bo różne są formy wykonywania elewacji.

.

Burmistrz MiG - w regulaminie który został opracowany jest wprost powiedziane, że budynki leżące w ciągu ulic i mające nr danej ulicy. Praktyka pokazała, że są budynki bliżej leżące osi i te dalej leżące jak górne pawilony czy budynek koło księgarni ma nr ul. Daszyńskiego i nie wiadomo czy podlega to dofinansowaniu. Dlatego niektórzy mogą być pokrzywdzeni. Może zmienić zapis np na budynki leżące nie więcej jak 30m od osi jezdni.

Radny M Jacura - budynek koło księgarni ma ścianę szczytową i frontową bliżej ul. Mickiewicza. Należy zmienić nowe zasady typowania budynków.

Radny A. Brzozowski - co zrobić aby system monitorowania działał właściwie od przyszłego roku.

Radny A. Dobropolski - jest komisja do typowania budynków w celu wykonania elewacji i ja w tej komisji byłem. Chodziliśmy po mieście i wyznaczaliśmy budynki.

Burmistrz MiG - jakie jest państwa stanowisko?. W tej chwili nie ma komisji bo musi być ogłoszony konkurs. Temat na następną sesję RM.

Radny A. Brzozowski - nad jeziorem koło pomnika przyrody i placu zabaw jest kamera i wokół kamery wszystkie lampy zostały zbite. Co zrobić aby od nowego roku system monitorowania działał dobrze.

Przewodnicząca RM - w związku z wyczerpaniem się porządku obrad zamykam sesję Rady Miejskiej w Dębnie i dziękuję za udział.

Obrady zakończyły się o godz. 14.30

=======================================

Protokołowała Przewodnicząca RM

E. Bajkiewicz Helena Sługocka

1

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Arkadiusz Mazepa 08-02-2006 13:16
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 08-02-2006
Ostatnia aktualizacja: - 08-02-2006 13:16